Inloggen: Klant | Panellid
English websiteNederlandse website

Weblog

De opstart van een outsourcing bedrijf

John Kivit | 3 Augustus 2008 | Technologie & Innovatie, Bedrijf & Markt  | 

Bij Multiscope hebben we de webtechnologie in ons DNA zitten. Als online marktonderzoek bedrijf hebben we een sterke afdeling met webprogrammeurs en serverbeheerders die er voor zorgen dat alles als een zonnetje draait. In tegenstelling tot veel bedrijven hebben wij er voor gekozen om niet met externe leveranciers te werken, maar zoveel mogelijk alles in eigen huis te hebben. Met uitzondering van de drie datacenters waar we zaken mee doen. Deze keuze is ooit gemaakt omdat we sterk afhankelijk zijn van technologie. Als onze webtechnologie verkouden is, ligt het hele bedrijf met een zware griep op bed zeg maar. Strategisch belangrijk, dus willen we controle.

Deze keuze heeft ons geen windeieren gelegd. Sterker nog, het is een van de drijvende factoren die een jaarlijks groeipercentage van 50% mogelijk maakt. Helaas zien we de laatste 18 maanden de druk op de IT arbeidsmarkt toenemen. Daar komt nog eens bij dat we alleen echte toppers kunnen gebruiken. Een beetje kunnen HTML-en is niet voldoende om onze bedrijfskritische systemen in de lucht te houden en in rap tempo door te ontwikkelen.

Volgens brancheorganisatie ICT~Office komen we zelfs bij een matige economische groei minimaal 5.000 IT-ers per jaar te kort op de Nederlandse markt. Allemaal de schuld van het uiteen spatten van de dotcom zeepbel, waarna steeds minder jongeren brood zagen in de IT (onterecht natuurlijk) en er steeds minder nieuwe aanwas komt.

Schaarste dus en een strategische bedreiging? Hell no! Ik ben vooral ondernemer geworden omdat ik alleen maar kansen zie. Nadat we eerst met een aantal bedrijven hebben gesproken om werk te outsourcen, hebben we begin dit jaar de knoop doorgehakt om zelf een outsourcing bedrijf te starten buiten onze landgrenzen. We krijgen onvoldoende het gevoel dat een externe partij net zo hard en slim werkt aan die voor ons belangrijke zaken als onze ‘ eigen’  mensen.

Niet geheel onterecht overigens, want volgens een onderzoek van Ernst & Young is slechts 47% van de managers / IT professionals die outsourcen tevreden over hun partner. Sterker nog, 26% is zelfs zeer ontevreden. Het Platform Outsourcing Nederland concludeert daarnaast dat outsourcing een vakgebied is dat nog volwassen moet worden. De problemen in de branche lijken erg op die in de ‘algemene’ IT in de jaren 80, toen men ook daar moest leren lopen.

Onvolwassen markten zijn voor mij een enorme uitdaging en een kolfje naar mijn hand. Ik heb de afgelopen zes maanden dan ook niet stilgezeten om het nieuwe bedrijf van de grond te krijgen. In een grondige desk research studie werden 30 landen onder de loep genomen, ik heb China bezocht om de mogelijkheden te onderzoeken, de eerste geïnteresseerde klanten gesproken en toezeggingen van een aantal slimme investeerders.

We gaan dit avontuur namelijk niet alleen aan. Er zijn veel andere bedrijven die eenzelfde behoefte hebben als Multiscope. Met een clubje slimme ondernemers als investeerder, die ook nog eens als startup klant fungeren, snijdt het mes aan twee kanten. Zij versnellen, net als wij, de groei van hun bedrijven en ze zorgen voor een basisomzet . Het ziet er daarom naar uit dat het outsourcing bedrijf een mooie start krijgt met een verwachte beginomzet van EUR 200.000. Dat is voldoende om op eigen benen te kunnen staan en met ongeveer 6-7 werknemers al in jaar 1 break-even te zijn.

Met deze wetenschap in het achterhoofd vertrek ik in de laatste week van augustus voor een eerste verkenning naar Roemenië. Het land dat het best uit onze benchmark kwam (als je gefocust bent op het leveren van een hoge kwaliteit). Ik bezoek Boekarest, Craiova, Timişoara, Cluj-Napoca en Laşi. Het zal een drukke week worden, ik heb een vol programma. Land en steden leren kennen, overheden / organisaties spreken, potentiële partners en leveranciers (jurist, makelaar, accountant, bank, werving & selectiebureau) ontmoeten, universiteiten en ondernemersnetwerken bezoeken, werkwijzen en ervaringen leren kennen en ‘last but not least’ toetsen of de gedane aannames in mijn business plan echt kloppen. Als ik terugkom moet de blauwdruk van het bedrijf er zijn. Waarna ik waarschijnlijk dit jaar nog twee keer terug ga om echt alles te regelen.

Het opzetten van een bedrijf daar voelt alsof je 6e klas niveau (groep 8) dingen moet leren en tegelijkertijd 15 jaar ondernemerservaring moet aanspreken om het tot een goed einde te brengen. Ik wist namelijk helemaal niets van het land en heb enorm veel moeten lezen en leren en tegelijkertijd ben je bezig met complexe businessplanning, positionering, verkopen en overtuigen. Maar leuk en spannend is het wel! En volgens mij is dat de eerste basisvoorwaarde voor succes. Ik hou jullie op de hoogte van de vorderingen!


Reacties

  1. erwin blom

    Succes!
    En blijf er over posten, leuk om te volgen. Meevallers en tegenvallers!

  2. Arvid

    Klinkt goed. Wij hebben zelf ook afdelingen zitten in Roemenie en Polen. Hoewel ze op bepaalde vlakken beter zijn dan mijn Indiaase collega’s, mis ik ook bij hen toch enige vorm van zelfstandigheid.

  3. John Kivit

    @arvid: dat is een bekend verschijnsel. Minder zelfstandigheid hoor ik van veel landen.

  4. John Kivit

    @erwblo: Bedankt! Ik verwacht bij een volgende posting zeker wat tegenvallers te hebben gehad ;-) But what does not kill you makes you stronger.

  5. erwin blom

    @arvid Maar ja als ze te zelfstandig zijn, zijn ze weer te eigenwijs en eigengereid ;-)

  6. Arvid

    @erwbo, dat klopt :P maarja wij Hollanders willen altijd iets te klagen hebben he ;)

  7. Joris Toonders

    Mooi initiatief. Is zeker een markt voor. Succes!

  8. canol

    leerzaam in ieder geval heel veel succes

  9. bertboerland

    succes. en wellicht dat ik je namens mijn werkgever benader in de nabije toekomst…

  10. Marja Ruigrok

    Spannend, John! Daar zullen toch weer andere regels en gebruiken gelden dan hier. Veel succes!

  11. John Kivit

    @bertboerland: thanks en you’re welcome!

  12. John Kivit

    @marja: bedankt en ik ga wel uit van een wereld van verschil ja. Dan kan het alleen maar mee vallen ;-) Inderdaad spannend maar dat heeft een ondernemer nodig…

  13. Gerben

    Succes john!

  14. Dana

    is gelukt in Roemenie?

  15. John Kivit

    @dana: jazeker, zie http://www.shareforce.eu

  16. Floris

    Gefeliciteerd @john



Reageer

:
:
:
 
  

* = verplicht veld. Uw e-mail adres wordt niet getoond in de reactie.
Wij valideren uw eerste reactie op dit weblog voordat we hem plaatsen. Iedere volgende reactie plaatsen we daarna direct zonder validatie.

Stel uw vraag gratis aan 1.000 consumenten!

Multiscope is lid van:
Multiscope is lid van: MOA, Nima, OMI en Esomar